XX sesja Rady Dzielnicy Leszczynki miała się odbyć 13 stycznia 2022 r. w formie zdalnej. Jak się jednak okazało, część radnych zgromadziła się w jednym miejscu – w nowej siedzibie rady dzielnicy, przy ul. Opata Hackiego 13. Zarówno zmiana formy obrad na hybrydową, jak i prezentacja nowej siedziby była niespodzianką dla radnych niezależnych – tych spoza grona osób wspieranych przez PiS i Samorządność.
Sesja została zwołana w związku z koniecznością przeniesienia środków niewykorzystanych w roku 2021 na rok 2022. Od tego tematu rozpoczęły się obrady: radni przed sesją otrzymali dokumenty, zgodnie z którymi miały zostać przyjęte trzy zmiany:
- Przeniesienie punktu „Wystawa prac studentów ASP w ramach projektu klimatyczna dzielnica” z roku 2021 na rok 2022 w całości (kwota 10 tys. zł).
- Przeniesienie punktu „Zagospodarowanie terenów zieleni RD” z roku 2021 na rok 2022 w całości (kwota 12 tys. zł).
- Przeniesienie niewykorzystanych środków z projektów „Piknik rodzinny z Grabówkiem” (kwota 2,4 tys. zł) oraz „Wykonanie progu zwalniającego na ulicy Leszczynki” (kwota 3,4 tys. zł) na nowy cel – „Dożywianie dzieci w Szkole Podstawowej Nr 29” (kwota 5,8 tys. zł).
Dwie pierwsze zmiany nie wzbudziły kontrowersji, natomiast w przypadku punktu trzeciego zdarzyła się sytuacja niebywała: radny Paweł Musiał poinformował, że ze środków dla SP nr 29 zostanie zabrane 3,4 tys. zł i przeznaczone na urządzenie „kącików wypoczynku” dla uczniów Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych. Zaskoczony zmianą radny Roman Paszak zaoponował, iż radni nie zostali poinformowani o tej zmianie w wymaganym Statutem terminie.
Zaproponował pozostawienie środków dla SP nr 29 i przeznaczenie ich na dwa ważne cele: organizację półkolonii dla dzieci oraz dofinansowanie obchodów 60-lecia szkoły. Spotkało się to z gwałtownym protestem radnego Pawła Musiała, nieświadomego historii SP nr 29, oraz radnej Eweliny Kucharzak-Mierzejewskiej, która miała wątpliwości co do rozliczenia kosztów półkolonii. Radni wspierani przez PiS oraz przez Samorządność nie słuchali argumentów, że na rozliczenie kosztów półkolonii letnich należy poczekać do ich podsumowania w dokumencie za drugą część roku 2021.
Radni zaproponowali, aby złagodzić nieco stanowisko Zarządu i zamiast dofinansowania półkolonii oraz jubileuszu 60-lecia przekazać dodatkowo 500 zł dla SP nr 29 z przeznaczeniem na dożywianie uczniów. Taka wersja została poddana pod głosowanie i została przyjęta przez większość radnych. Radni niezależni wstrzymali się od głosowania w tej sprawie.
W kolejnej części spotkania radna Jolanta Arciszewska powróciła do tematu poprawy regulaminu przyznawania nagrody „Pozytywnie wzorowy”. Przypomnijmy, iż nazwa tej nagrody to błąd językowy (pleonazm, czyli niepoprawne wyrażenie, w którym jeden z jego składników podrzędnych gramatycznie powtarza niepotrzebnie część treści wyrazu nadrzędnego), który jest jednocześnie błędem logicznym. Ponadto zapisy regulaminu są niespójne („konkurs” czy „nagroda”) oraz rodzą wątpliwości w świetle wymogów sformułowanych przez Biuro ds. Rad Dzielnic.
W intencji poprawy regulaminu radna Arciszewska przygotowała propozycję nowego regulaminu (i nowej nazwy), która to propozycja spotkała się z gwałtownym oporem radnego Pawła Musiała. Bronił on rodzącego wątpliwości regulaminu jako unikalnego i „świetnego marketingowo” – fakt, takiego nagromadzenia błędów w jednym dokumencie dawno nie widziano. W obronę trefnego regulaminu włączyły się m. in. osoby z Zarządu Dzielnicy, które broniły „polskiej nazwy” nagrody. Aby załagodzić spór zdecydowano się kontynuować rozmowy o zmianach w regulaminie na kolejnej sesji rady dzielnicy.
Wśród wolnych wniosków pojawiły się jeszcze dwie ważne kwestie: budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Kalksztajnów i Komandorskiej oraz kwestii dojazdów do bloków przy ul Morskiej 197-205, 207-213, 219-225.
Przypomnijmy, iż skrzyżowanie ulic Kalksztajnów i Komandorskiej jest bardzo niebezpieczne – 4 listopada 2021 r. miało tam miejsce potrącenie 15-latki, a takich zdarzeń było tam więcej. Na początku kadencji obecnej rady dzielnicy odbyło się spotkanie z urzędnikami, które zaowocowało propozycjami przebudowy skrzyżowania na skrzyżowanie z ruchem okrężnym (tzw. rondo). Wycena przedstawionych projektów (ok. 1,5 mln zł) okazała się na tyle wysoka, że przekraczała zarówno możliwości rady dzielnicy, jak i Budżetu Obywatelskiego. Niestety, od tego czasu urzędnicy nie podjęli działań w tej sprawie, co radny Robert Nieżorawski słusznie zauważył. Radna miasta Anna Myszka obiecała poruszyć tę sprawę w swoich rozmowach z urzędnikami.
Kolejna kwestia – dojazdu do bloków przy ul. Morskiej – jest jeszcze pilniejsza, gdyż 13 września 2021 r. w tym miejscu, pod kołami samochodu ciężarowego, zginął 83-letni mieszkaniec Gdyni. Na pytania radnego Roberta Nieżorawskiego odpowiedziała radna miejska Anna Myszka, która poinformowała o spotkaniach mieszkańców z wiceprezydentem miasta oraz Zarządem Dzielnicy. Namacalnym efektem tych spotkań okazała się… bezczynność urzędników. Bezczynność, która pośrednio doprowadziła do tragedii. Radna Myszka obiecała poruszyć także i tę kwestię w rozmowach z urzędnikami.
Następna sesja rady dzielnicy została zaplanowana na 5 kwietnia 2022 roku.