Czy można wydawać środki publiczne na nagrody w konkursie… bez żadnych zasad? Na Leszczynkach – owszem, można. Warunek jest tylko taki, że trzeba być w Zarządzie Dzielnicy Leszczynki i kłamać, bez oporów, nawet przez sześć lat.
Wszystko zaczęło się w roku 2016, gdy Paweł Musiał i Łukasz Strzałkowski ogłosili pomysł konkursu-nagrody „Pozytywnie wzorowy”, skierowanego do uczniów szkół działających na Leszczynkach. Opracowali stosowny regulamin, a następnie – dysponując większością głosów w Radzie Dzielnicy Leszczynki (RDL) – zaczęli przyznawać środki na nagrody.
Rzecz w tym, że „regulamin” nigdy nie wszedł w życie: nie został przyjęty przez radnych dzielnicy, co było konieczne w myśl zapisów dokumentu. W czasie trwania kadencji 2015-2019 nikomu z radnych nie przeszkadzał taki stan rzeczy, a radni kadencji 2019-2024 zostali oszukani w kwestii obowiązywania regulaminu. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Zarządu informowali, iż okazywany „regulamin” jest tym regulaminem, zgodnie z którym powinna pracować Rada Dzielnicy Leszczynki .
Kłamstwo wyszło na jaw dopiero na przełomie lat 2021 i 2022, gdy temat został poruszony przez Jolantę Arciszewską. Radna zaproponowała zmiany w „regulaminie” – zmiany, które miały na celu uporządkowanie kwestii RODO i zwiększenie przejrzystości procedur konkursowych. Ze względu na opór pomysłodawców, sprawa „regulaminu” trafiła do Komisji Edukacji i Kultury przy RDL. Wykonano wnikliwą analizę dostępnych dokumentów, której efekty przeszły wszelkie oczekiwania: okazało się, że „regulamin” ma kilka różnych wersji i nigdy nie wszedł w życie. Warto tutaj przytoczyć fragment sprawozdania Komisji:
(…)– działania wnioskodawców nagrody „Pozytywnie wzorowy” – Pawła Musiała i Łukasza Strzałkowskiego – wprowadzały radnych dzielnicy Leszczynki w błąd, co do formalnego statusu obowiązywania regulaminu nagrody „Pozytywnie wzorowy”. Kłamstwo w kwestiach prawomocności działań Rady jest poważnym uchybieniem godności członka Zarządu Dzielnicy Leszczynki, co w/w osoby czyni niegodnymi sprawowania funkcji w Zarządzie Dzielnicy Leszczynki.
Na podstawie powyższych zarzutów – o bezpodstawne wydatkowanie pieniędzy publicznych i oszukiwanie radnych dzielnicy Leszczynki – Komisja Edukacji i Kultury wnioskuje o zrzeczenie się przez Pawła Musiała i Łukasza Strzałkowskiego funkcji sprawowanych w Zarządzie Dzielnicy Leszczynki. (…)
„Kłamstwo regulaminowe” zatoczyło tak szerokie kręgi, że jedną z jego ofiar został sam Jakub Ubych, Przewodniczący Klubu Radnych „Samorządność” Wojciecha Szczurka. Radny, który do stycznia 2021 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta ds. Dzielnic, a obecnie jest Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdyni, mocno gardłował w sporze pomiędzy radnymi dzielnicy – oczywiście, po stronie Pawła Musiała i Łukasza Strzałkowskiego. Prawdopodobnie został bardzo zaskoczony pytaniem w sprawie obowiązywania regulaminu – tak bardzo, iż nakazał czym prędzej przyjąć „regulamin”, co miało miejsce 5. kwietnia 2022 roku.
Dodajmy, iż przyjęty w tym dniu regulamin jest bardzo ułomny: nie rozwiązuje kwestii RODO, kwestii organizatora, kwestii rozliczania nagród, a także pomija zgodę rodziców na uczestnictwo niepełnoletniego dziecka w konkursie. Ale jakość stanowionych regulacji nigdy nie była mocną stroną Zarządu Dzielnicy Leszczynki.