fragment książki wydanej pod redakcją dr Jana Mordawskiego „Gdyńscy Kaszubi”.
Sampowie to rodzina od dawna tu osiadła, a najstarsze dokumenty dotyczą Józefa, urodzonego w 1850 roku i zmarłego w 1942 (cmentarz w Chyloni). Poślubił on o wiele młodszą od siebie Martę Belgrau spod Kielna (+1936). Sampowie mieli 12 dzieci. Najstarszą była Małgorzata (1892), która wyszła za syna sąsiedniego gospodarza – Walentego Nikielskiego. Następne córki to: Marta (1898); Helena; Antonina; Maria; Anna i Elżbieta, a synowie: najstarszy Augustyn (1893), Jan; Józef; Leon i Paweł.
Józef (1) — bo Józefowie powtarzają się w tej rodzinie, podobnie jak i w innych kaszubskich rodzinach, niemal w każdym pokoleniu— był rolnikiem, który poza polem miał żwirownię (piaskownię). Miał dwa zaprzęgi (konie), którymi zarabiał na rodzinę. Był człowiekiem pracowitym i oszczędnym. Jego własnością była najbliższa góra, którą nazywano Sampówką. Na jej szczycie Niemcy w czasie wojny zbudowali wieżę obserwacyjną i urządzili stanowisko do działka czterolufowego, a na stoku od strony Leszczynek osadzili oddział reflektorów.
Najwięcej korzyści czerpał Samp ze swojej żwirowni, która znajdowała się od strony Leszczynek. Z tamtejszego kruszywa powstały fragmenty gdyńskiego portu oraz wiele okolicznych domów, także tych zbudowanych po II wojnie. Przy rozwożeniu żwiru furmankami pomagali ojcu synowie August i Paweł, który pozostał na ojcowiźnie. Paweł miał siedmioro dzieci.
Część rodziny Sampów pozostała w Gdyni, a część zamieszkała w najbliższej okolicy, na przykład córka Marta wyszła za Alfonsa Pawelczyka z Dobrzewina, z którym miała dziesięcioro dzieci, Helena pozostałą panną, a Antonina wyszła za Walkusza. Dla czwórki swoich dzieci Józef (I) wybudował dom na własnym gruncie przy ulicy Kalksztajnów nr 8-12, ukończony w 1936 roku. Synowie Józef (II) i Augustyn otrzymali skrajne mieszkania, a córki Anna i Elżbieta środkowe. Obie siostry wyszły za braci Józefa i Władysława Wiczlingów, pochodzących z powiatu kartuskiego. Syn Józef (II) urodzony w 1902 roku, ożenił się tuż przed wybuchem II wojny ze Stefanią Drobińską i osiedlił się podczas wojny w Czyczkowych koło Brus. Tam urodziło się ich trzech synów: Józef (III) Paweł, Henryk i Ryszard, którzy po wojnie wrócili do Gdyni i tu po latach odzyskali swoje mieszkania. Obecnie część wnuków i prawnuków Józefa (I) mieszka w starym domu rodowym pod numerem 30 i 32, a dom rodzinny (nr 8-12) jest współwłasnością jedenastu rodzin wywodzących się od protoplasty rodu, czyli od Józefa Sampa (I).