Strome wzgórze, leżące na pograniczu Leszczynek i Chyloni, to miejsce z bogatą historią. Znalezione w tym miejscu ślady bytności człowieka pochodzą z okresu kultury łużyckiej, czyli z ok. 1300 – 400 roku p.n.e. Wyniosłe wzgórze i wtedy, i dziś, pełniło funkcję miejsca kultu religijnego, o czym świadczy zarówno nazwa – Święta Góra lub Góra św. Mikołaja – ale także istniejąca do dnia dzisiejszego kapliczka.
Ze wzgórzem wiąże się także wiele legend i tajemnic, których ustne przekazy przechodziły z pokolenia na pokolenie. Tak jest z legendą o pustelniku, który był strażnikiem źródła wody, podobno niezwykle skutecznej w leczeniu wszelkich chorób, a w szczególności ślepoty.
Wśród znalezionych na Górze śladów przeszłości wyróżnia się „Postrach demonów”—jedyny zachowany egzemplarz medalika Św. Benedykta z XVII wieku. Przedwojenne przekazy mówią o odnalezieniu u stóp góry prawdziwego skarbu: wykopano gliniany garnek zawierający 1464 monety z połowy XVIII wieku.
W latach 50. XX w. u wierzchołka wzgórza utworzono żwirownię, która—na szczęście—została wkrótce zamknięta. Pozostałe wyrobisko stanowi niezwykłą atrakcję: wielką piaskownicę na stromym zboczu, plac zabaw dla mniejszych i większych mieszkańców okolicy.